Records & Results

Indiana Middle School State Cross Country Championships

Northview Course Records

 

Girl’s All-Time Course Records (Sub-11 Minutes)

(*) Denotes Adjusted Time for Short Course
Year Name School Grade Time School Division
2017 Bridget Gallagher Our Lady of Mount Carmel 7 10:35.8 Small
2015 Zoe Duffus Maple Creek Middle School 7 10:36.1 Big
2012 Maddie Dalton Carmel Middle School 7 10:40.5 Big
2012 Allie Dalton Greenwood Middle School 8 10:43.5 Big
2015 Olivia Morlok Northside Middle School 8 10:44.8 Big
2009 Rachel Nichwitz Hamilton Southeastern 7 10:47.0 Big
2012 Taylor Crowe Noblesville East Middle School 8 10:47.7 Big
2017 Alli Steffey West Lafayette 8 10:49.1 Small
2015 Kayleigh Witt Fishers Junior High 8 10:50.5 Big
2015 Katie Walther Unattached 8 10:51.7 Big
2017 Ashlynn Shade Noblesville West Middle School 7 10:52.4 Big
2015 Shelby Christman Maple Creek Middle School 7 10:52.6 Small
2010 Rachel Nichwitz Hamilton Southeastern 8 10:53.0 Big
2012 Sabrina Bippus Hamilton Southeastern 8 10:54.1 Big
2017 Madeline Keller Immaculate Heart of Mary 8 10:54.8 Small
2017 Lily Cridge Saint Simon The Apostle 7 10:55.5 Small
2013 Emma Wilson Greencastle Middle School 7 10:55.6 Small
2016 Shelby Christman Maple Creek Middle School 8 10:56.3 (*) Big
2017 Addy Wiley Unattached 8 10:56.9 Big
2015 Katelyn Wasson Zionsville Middle School 8 10:59.8 Big

 

 


Boy’s All-Time Course Records (Sub-10 Minutes)

(*) Denotes Adjusted Time for Short Course
Year Name School Grade Time School Division
2008 Jonathan Reynolds North Harrison Middle School 8 09:31.9 Small
2015 Bryce Dunn Christian Academy of Indiana 8 09:36.9 Small
2011 Cooper Williams West Lafayette 8 09:39.9 Small
2011 Ben Veatch Carmel Middle School 8 09:40.5 Big
2015 Robert Pratt Zionsville Middle School 8 09:45.1 Big
2015 Ben Myers Carmel Middle School 8 09:46.1 Big
2015 Reece Gibson Norwell Middle School 8 09:46.9 Small
2012 Aaron Bennett Westfield Middle School 8 09:48.1 Big
2016 Spencer Carpenter Westview Middle School 8 9:48.9 (*) Big
2016 Jackson Carlile St. Simon The Apostle 8 9:51.2 (*) Small
2009 David Dalton Greenwood Middle School 8 09:52.4 Big
2016 Eads Fouche TrojanXC16 8 9:53.6 (*) Big
2017 Daryl Chupp Westview Middle School 8 09:53.8 Big
2017 Matt Gambill Honey Creek 8 09:54.4 Big
2016 Hudson Alden Helados XC 8 9:54.4 (*) Big
2012 Austin Boucher Norwell Middle School 8 09:55.0 Small
2009 Chad Shank Creekside Middle School 8 09:55.1 Big
2015 Luke Combs Unattached 8 09:55.1 Big
2016 Remington Carpenter Westview Middle School 8 9:55.5 (*) Big
2017 Ean Loichinger Batesville Middle School 8 09:55.8 Small
2017 Drew Cook North Clay 7 09:56.1 Big
2009 Josh Neideck Eastbrook 8 09:57.8 Small
2011 Jarit Perkins Barr-Reeve 8 09:57.9 Small
2015 Preston Coots Unattached 8 09:57.9 Big
2012 Ben Wagoner Hamilton Southeastern 8 09:58.4 Big
2008 Conner Sorrells Barr-Reeve 8 09:58.7 Small
2017 Gavin Braden Morgan Township 8 09:59.1 Small
2016 Dylan Bland Unattached 8 9:59.8 (*) Small

 

 

 


Past Results / Photos

2017 Results – http://www.onlineraceresults.com/event/view_event.php?event_id=19915

2016 Results – www.onlineraceresults.com

2016 Photos – www.actionphotosindy.com

2015 Results – www.onlineraceresults.com

2015 Photos – www.actionphotosindy.com

2014 Results – www.onlineraceresults.com

2013 Results – www.onlineraceresults.com

2012 Results – www.onlineraceresults.com

2011 Results – www.onlineraceresults.com

2010 Results – www.onlineraceresults.com

2009 Results – www.onlineraceresults.com

2008 Results – www.onlineraceresults.com

2007 Results – www.onlineraceresults.com

2006 Results – www.onlineraceresults.com

2005 Results – www.onlineraceresults.com

2004 Results – www.onlineraceresults.com